english version | polish version GROMOS

Nasza Firma jest laureatem
konkursu "Kamień 20o2"
zorganizowanego przez
Redakcję dwumiesięcznika
z branży kamieniarskiej
"Świat kamienia"
i zajęła I miejsce
w kategorii "Elementy
architektoniczne,rzeźba,
wnętrza"

EKSPERT RADZISchody marmurowe a drewniane

Marmur jak i drewno są naturalnymi surowcami, które można zastosować m.in na schodach. O oba materiały należy dbać, pielęgnować i i impregnować. Na korzyść marmuru przemawia:
- bogate wzornictwo
- ciekawa kolorystyka
- możliwość wyboru obróbki, tzn ćw-wałek, półwałek czy podklejki idealne do stylowych wnętrz
- duża wytrzymałość na ścieranie i wodę
- łatwa pielęgnacja
Wszystko to pozwala dopasować wygląd schodów marmurowych do naszego wnętrza i naszych upodobań.

Blaty kuchenne marmurowe a granitowe

 

Na blaty kuchenne polecamy granit, konglomeraty granitowe oraz spieki kwarcowe. Wszystkie te materiały są odporne na wodę, wysokie temperatury oraz kwasy czy tłuszcze. Blaty kuchenne granitowe należy impregnować i czyścić środkami specjalnie do tego przeznaczonymi, aby zachowały swój wygląd. Spieki kwarcowe są najtwardszym dostępnym materiałem, który możemy zastosować w kuchni, ponieważ mają praktycznie zerową absorpcję wody, nie ma konieczności impregnowania tego materiału, a dbanie o jego idealny wygląd ogranicza się do minimum. W przypadku zastosowania marmuru w kuchni należy poświęcić więcej czasu na impregnacje tego materiału, należy dbać także o to, aby nie miał on dłuższego kontaktu z kwasami czy tłuszczami, gdyż mogą zostać plamy trudne do wybawienia. Marmur jest pięknym materiałem, ale jego zastosowanie powinno się ograniczyć do schodów, parapetów czy posadzek.

Schody marmurowe a granitowe


Jeśli myślimy o trwałych schodach na pokolenia to kamień naturalny będzie najlepszym rozwiązaniem. Schody granitowe polecamy do pomieszczeń intensywnie użytkowanych (sklepy, biura) gdzie dzięki swoim właściwościom nie porysują się i nie stracą poleru. Także na zewnętrzne schody stosujemy granit w obróbce antypoślizgowej - płomieniowanej. Marmur jest delikatniejszy niż granit, wobec tego polecany jest do domów jednorodzinnych, gdzie odpowiednio zaimpregnowany będzie nam służył przez wiele lat. Dodatkowym atutem marmuru jest jego kolorystyka, jest tu duży wybór delikatnych odcieni beżu oraz modnej bieli i szarości.

Schody marmurowe a czyszczenie


Marmur zyskał wielu zwolenników, ponieważ jest bardzo uniwersalnym materiałem. Schody wykonane z tego materiału pasują zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych. Aby marmur służył nam przez lata należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji jak i impregnacji. Na co dzień wystarczy przemyć schody marmurowe ciepłą wodą (bez dodatku detergentu), natomiast raz do roku należy zaimpregnować używając do tego specjalnych środków do kupienia u nas w zakładzie. Impregnacja ma na celu ograniczenie przenikania w głąb struktury kamienia zabrudzeń oraz utrzymać nasze schody w dobrym stanie na lata.ekspert radzi opis

Czy maluje się blaty kuchenne? - nie maluje się.